2023. március 13-18-a között vettem részt a Visit museum teach History című Erasmus+ KA1 továbbképzésen Thesszalonikiben.
A képzés arra készített fel, hogyan tudom tetszőleges múzeum tárlatának egy szűk részét vagy egy szabadtéri emlékművet úgy felhasználni a történelem tanítása során, hogy akár frontális módszerrel is könnyen, a diákok számára élvezetes módon tudjam átadni az adott tananyagrészt.
Ezt a Thesszaloniki Régészeti Múzeumban, illetve a városban található palotaromok, templomok és egyéb emlékműveket felhasználva tudtam a hét során gyakorolni.
Kezdeti nehézség volt, hogy az adott napi látványosságokra egy pontosan 20 perces prezentációt kellett készíteni 40 perc felkészülés után angol nyelven. Előzetesen azt gondoltam, hogy az angol nyelvhasználat fog nehézséget okozni, de kiderült, hogy inkább a 20 perces időkeret volt az, amit nehezen tudtam tartani – hol kevesebb időt töltött ki a prezentációm, hol pedig nem fért bele 20 percbe.
A március 16-ai program során pedig a drámapedagógia eszköztárával és ismerkedtem meg, és annak segítségével néhány görög mítoszt is, valamint, hogy ezek segítségével milyen ma is releváns témákat lehet feldolgozni (pl. elfogadás, leválás a szülőkről és a szülők leválása a gyerekről, létezik-e sors, és az megmásíthatatlan-e stb.) akár a kapcsolódó történelem órákon, vagy akár osztályfőnöki órán is. Ez jó értelemben kimozdított a komfortzónámból, de abban is megerősített, hogy a színészet nem nekem való pálya.
Szabadidőmben kolléganőmmel felfedeztük Thesszalonikit. Ellátogattunk a Fehér toronyba, az Óvárosba, a kikötőbe és a régi TV toronyba is. Emellett a helyi gasztronómiában is elmerültünk.
Összességében nagyon hasznos volt a továbbképzés, mind a módszertani palettámat bővítette, de főleg az angol nyelvhasználat miatt volt nagyon jó.