A tanfolyam aug. 20-án kezdődött, de kolléganőmmel már 19-én megérkeztünk, így volt időnk feltérképezni a tanfolyam helyszínét és első benyomásokat szerezni a városról.
2021. augusztus 20-26. között, az Erasmus + program keretében, a Pricalica (Horvátország) cég szervezésében vettem részt a Technology and Media in Education elnevezésű tanfolyamon, Fira városában, Szantorini szigetén, Görögországban.
A képzésen tanultak hasznosíthatók lesznek a munkán során nyelvtanárként és osztályfőnökként egyaránt hiszen korunk megköveteli, hogy a tanár lépést tudjon tartani a digitális technológia fejlődésével, építse be annak hasznos részeit a tanítás folyamatába és így újuljon meg módszertanában. A képzés helyszíne igen vonzó volt számomra gazdag történelmi múltjával és különleges természeti adottságaival. A tapasztalatcsere lehetősége, új ismeretek szerzése, kollégák megismerése más országokból, az angol nyelv gyakorlásának lehetősége mind motiváltak a tanfolyamon való részvételre.
A kurzus a helyi szakközépiskola számítástechnika termében került megrendezésre. A képzés vezetője Theodoros Douvlis informatika tanár, a görög Oktatási Minisztérium alkalmazottja volt.
Egy játékos bemelegítő feladat oldotta az első találkozás feszültségét és egyben ez vezetett be minket a tanfolyam anyagába a „story boarding” világába.
Majd kezdetét vette a résztvevők bemutatkozása. Az előre elkészített PPt-k segítségével megismerkedhettünk egymás iskoláival, szakmai életével.
2. nap az elmaradt prezentációk megtekintését követően a digitális történetmesélés alapjairól és készségfejlesztésben való felhasználási lehetőségeiről hallottunk. Mi is kipróbálhattuk a gyakorlatban: csapatokban dolgozva kártyákon szereplő képekből kellett történetet kialakítanunk, majd a többiekkel megosztani a saját összeállításunkat.
3. napon az iskola által szervezett félnapos kiránduláson vettünk részt. Idegenvezető mutatta be nekünk OIa és Pyrgosz városát, beszélt a sziget múltjáról, növénytermesztéséről, az itt élők szokásairól.
A 4. napon kezdődött a nehezebb munka. Ekkor kaptuk meg a tanfolyam végére megvalósítandó feladatunkat, s ezen dolgoztunk elméleti oktatással és gyakorlati feladatokkal a kurzus végéig a kialakított csapatokban. A feladat egy olyan produktum elkészítése volt, melyet a saját munkánkban fel tudunk használni. Egy digitális történetet megszerkesztése a tanult videó- és hangvágási technikák segítségével, s hozzá narrativa elkészítése. Először a történet jellegét kellett eldönteni (személyes történet, ismert emberről szóló vagy ismertető anyag), címet, célközönséget és a pedagógiai célt meghatározni, majd megírni a forgatókönyvet. Ehhez a https://www.storyboardthat.com/ használtuk a történet vázlatát alakítottuk ki különböző képalkotási technikák segítségével.
A következő napok során megírtuk és felvettük a narrációt, hangeffektusokat és zenét kerestünk és vágtunk a történethez a tanárunk által ajánlott és bemutatott alkalmazásokkal: https://www.openshot.org/ , https://lwks.com/ (videóvágás), https://www.audacityteam.org/ (hangvágás).
A feladat teljesítése nem mindig volt egyszerű, ahogy haladtunk az anyaggal. A mindennapi új ismeretanyag nem tette lehetővé az alkalmazott technikák készséggé fejlesztését. Mégis a történetünket sikerült az utolsó napra összeállítani és a többieknek bemutatni. Igen érdekes, ötletes, de nagyon különböző stílusú és minőségű alkotások születtek (óvodásoknak vadállatokkal kapcsolatos ismeretek tanítása, történelemórára a perzsa háború feldolgozása, önkéntes munka ajánlása tizenéveseknek, rész az egészben matematikaórára, illetve a mi történetünk, egy nyelvórán beszélgetés kezdeményezésére használható történet, egy cápatámadásban megsérült lány hihetetlen akaraterejének igaz történetéről).
Szabadidőnkben megismerkedtünk a sziget látnivalóival, kipróbáltunk mindent, amit „Szantorini szerelmesei” ajánlottak.
10 km-es túrát tettünk Firából Oia-ba, leereszkedtünk az Ókori Thira romvárosából Perissába a strandra, láttunk naplementét a sziget két csücskéből és Firából, kipróbáltuk a helyi ízeket.
A képzés szervezésével, az előkészülethez kapott segítséggel elégedett vagyok. A tananyag érdekessége ellenére nagy kihívás volt számomra és még sok gyakorlást kíván, de az első lépéseket már megtettem ahhoz, hogy tovább tudjak fejlődni a fiatal generációk oktatásában és lépést tudjak tartani velük.
Bagyarik Erika