Mórocz Gabriella a Technology and Media in Education elnevezésű kurzuson

Mórocz  Gabriella a Technology and Media in Education elnevezésű kurzuson

2021. augusztus 20-26. között, az Erasmus + program keretében, a horvátországi Pricalica cég szervezésében vettem részt a Technology and Media in Education elnevezésű kurzuson, Görögországban Szantorini szigetén, Fira városában.

 

A képzés témája, úgy gondoltam, hasznosítható lesz a munkám során, nemcsak idegennyelv tanárként, osztályfőnökként vagy munkaközösségvezetőként, de egy olyan iskola tanáraként is, amely kiemelt fontosságúnak tartja a kor digitális technológiájának fejlődésével való lépést tartást, a folyamatos megújulást szakmailag és módszertanilag egyaránt. A képzés által kínált lehetőség mellett természetesen vonzóvá tette az részvételt a kivételesen gyönyörű helyszín, amiről azelőtt sokat hallottam, de ahol előtte még sohasem jártam. Nagyon szeretek utazni, Görögország, a görög szigetvilág különösen közel áll hozzám, így kivételes alkalom nyílt a tanfolyam által arra is, hogy egy újabb csodálatos szigetet ismerhessek meg. A részvételt motiválta továbbá annak a lehetősége, hogy más európai országok hasonló profilú szakképző intézményeiből érkezett tanárokkal fogok majd tudni megismerkedni, velük tapasztalatot cserélni, ezáltal ismereteimet bővíteni, látókörömet szélesíteni, az idegen nyelvet gyakorolni.

A kurzus pénteken kezdődött, kolléganőmmel már az előző nap a helyszínre értünk, volt tehát időnk akklimatizálódni, felderíteni a környéket.

A kurzus egy középiskola egyik számítástechnika termében került megrendezésre. A tanárcsapat ( 13 fő) várakozásommal ellentétben kevésbé volt vegyes összetételű, rajtunk kívül még hatan képviselték Magyarországot, Szeged, Debrecen illetve Szentendre egy-egy iskolájából. Emellett érkeztek tanárok Szlovákiából, Romániából, Lengyelországból, Portugáliából illetve volt egy Santorinin élő kolléganő is.

A képzést tartó informatikatanári végzettségű, jelenleg már az Oktatási Minisztériumban munkakört betöltő kolléga a görögországi Larissza városából érkezett.
20210820MoroczG kep01

A képzés első napjának programja egy rövid játékos bemelegítéssel, ismerkedéssel kezdődött, oldva ezzel az ismeretlen környezet, helyzet okozta esetleges feszültséget, viszont már itt megismertetve velünk egy olyan számítógépes alkalmazást, amelynek segítségével otthon is alkalmunk lesz majd új csoportok esetében az ismerkedést játékos formában lebonyolítani. https://www.twiddla.com/

Oktatónk bemutatkozása után következett a kicsit komolyabb, szakmaibb jellegű bemutatkozás, ahol egy még otthon elkészített PPT segítségével mutattuk be mi, résztvevők iskoláinkat, szakmai életünket, illetve saját hazánkat. A bemutatók a tervezettnél hosszabb ideig tartottak, így volt olyan prezentáció, amire csak másnap került sor.

Szombaton a kurzus a prezentációk mellett bevezetéssel folytatódott a digitális történetmesélés alapjaiba (ez volt a kurzus altémája), hallhattunk a digitális történetmesélés jelentőségéről, illetve annak hasznáról a készségfejlesztésben, mindezt TED X videó illetve PPT formájában prezentált előadás segítségével, illetve beszélgettünk magának a történetmesélésnek a mikéntjéről, itt még hagyományos formában. Feladatként kaptuk például véletlenszerűen választott képeket tartalmazó kártyák alapján csoportokban történet összeállítását, majd annak a többiekkel való megosztását.
20210820MoroczG kep02

Vasárnap az iskola által szervezett félnapos kiránduláson vettünk részt Oia és Pirgosz városában amelyre csatlakoztak hozzánk a városban más kurzuson résztvevő kollégák is. A kirándulást a festői Oia városában kezdtük egy sétával a város jelképévé vált kék tetős fehér házakkal borított hegyoldalon fantasztikus kilátásban gyönyörködve közben a tengerre.

A város annyira magával ragadott minket, hogy ide aztán többször is visszatértünk elsősorban a híres naplementét megcsodálni és a helyi ételeket megkóstolni. 
20210820MoroczG kep03

A kurzus negyedik napján, hétfőn, megkezdődött a komoly munka. A kimenetként megvalósítandó és prezentálandó feladatot ezen a napon kaptuk meg, annak lépéseit a következő napok feladata volt megvalósítani tanárunk folyamatos segítsége mellett. Feladatként kaptuk egy bármilyen, saját tantárgyunkban, munkánkban használható digitális történet megszerkesztését a mindeközben tanított, tanult videó-és hangvágási technikák segítségével. Ennek megvalósításához, először feladatként meg kellett határoznunk történetünk jellegét (személyes történet) , címét (ha meg tudtad álmodni , meg is tudod valósítani) , azt, hogy kinek szánjuk (tizenévesek), a pedagógia célt (tizenévesek ösztönzése, motiválása, hogy soha ne adják fel álmaikat) , azt, hogy tanórai keretek nélkül milyen célt szolgálhat (érzékenyítés, készségfejlesztés), illetve a végső célt (kitartás, szorgalom, akaraterő fontosságának felismerése). Ezután kellett a történetünk forgatókönyvét megírnunk. Ehhez mi, a szintén a tanfolyamon megismert https://www.storyboardthat.com/ nevű oldalt használtuk, itt a történet egyes jeleneteit / vázlatát rakhattuk össze, különböző képalkotási technikák segítségével.
A vázlat segítségével kellett aztán hangot és zenét vágnunk a történethez. Tanárunk eközben megismertetett minket a feladat elkészítéséhez szükséges alkalmazásokkal.  https://www.openshot.org/ , https://lwks.com/ (videóvágás), https://www.audacityteam.org/  (hangvágás). 
20210820MoroczG kep04

Eddigi munkánk során hasonló feladatunk nem lévén, a feladatot érdekesnek találtuk ugyan, de ha őszinte szeretnék lenni, a videó –és hangvágás rendes elsajátítása azért rengeteg gyakorlást igényelt volna, igényel még, amire itt nem volt idő hiányában egyelőre lehetőségünk. A történeteket mindazonáltal mindannyian elkészítettük, azokat az utolsó nap a csoport előtt bemutattuk.
20210820MoroczG kep05

 

Érdekes volt látni a sokféle közönségnek különféle tantárgyakhoz megvágott videós történetet. (óvodásoknak vadállatokkal kapcsolatos ismeretek tanítása, történelemórára a perzsa háború feldolgozása, önkéntes munka promótálása tizenéveseknek, rész az egészben matematikaórára, illetve a mi történetünk, egy nyelvórán beszélgetés kezdeményezésére használható történet, egy cápatámadásban megsérült lány hihetetlen akaraterejének igaz történetéről).

A feladat, ahhoz képest, hogy többségében nem informatikatanárként ültünk a tanfolyamon, sikerélménnyel zárult, még akkor is, ha csak épp belekóstolnunk sikerült ebbe a „szakmába”. Megtapasztalhattuk a rengeteg lehetőséget, amit a digitális történetmesélés rejt magában, hogy remekül használható a Z generáció érdeklődésének felkeltésére bármilyen téma kapcsán, bármilyen tantárgy keretein belül.  Mindenképp érdemes a továbbiakban az elsajátított készségeket tovább fejleszteni sok-sok gyakorlással, csak így tudunk valószínűleg a mai generációval lépést tartani majd, hozzájuk közelebb kerülni, ami a hatékony oktatásuknak mindenképp feltétele manapság.

Összefoglalva a tapasztalataimat elmondhatom, hogy szakmailag mindenképp hasznos és élményekben gazdag napokat tudhatok magam mögött. A napi tanórák után minden nap lehetőségünk nyílt a sziget újabb és újabb csodáinak felfedezésére szárazon és vízen, rengeteg gyalogos és hajós kirándulást, túrát tettünk, elmondhatom, hogy sikerült igen jól megismerni a szigetet.

A képzés szervezésével elégedett vagyok, az előkészítéshez maximális segítséget kaptunk minden fronton és a tananyag felépítése, az oktató felkészültsége, segítőkészsége is megfelelő volt, még a tananyag viszonylagos nehézsége és az elsajátításhoz, gyakorláshoz szükséges nem feltétlen megfelelő hosszúságú időkeret ellenére is.

Mórocz Gabriella






Címünk

Budapesti Gazdasági SZC Vásárhelyi Pál Technikum

1212 Budapest, Széchenyi utca 95.

+36 1 278 30 60

Azonosítók

OM azonosító: 203061/021

Telephely kódja: 001

Írjon nekünk!

titkarsag@vasarhelyi.info

Hasznos linkek